РАДОЈЕ ЧУПИЋ

првак Драме

РАДОЈЕ ЧУПИЋ првак Драме

Рођен у Новом Саду 1958. године, где је завршио основну школу, гимназију и Академију уметности – смер за глуму на српскохрватском језику, у класи водећих југословенских редитеља и педагога Дејана Мијача и Димитрија Ђурковића.

До сада одиграо више од осамдесет улога у позоришту и око педесет на филму и телевизији.

Бави се и режијом.


Улоге у Српском народном позоришту

Тригорин / Галеб А. П. Чехова у режији Жанка Томића
Трифун / Ожалошћена породица Б. Нушића у режији Дејана Мијача
Тасин / Ослобођење Скопља Душана Јовановића у режији Жанка Томића, 2001.
Доктор Тима / Право на Руса Угљеше Шајтинца у режији Оливере Ђорђевић, 2001.
Нестор Малогајски / Раванград Ђорђа Лебовића у режији Дејана Мијача, 2002.
Оберон / Сан летње ноћи В. Шекспира у режији Кокана Младеновића, 2003.
Милоје / Текелија Петра Грујичића у режији Душана Петровића, 2004.
Максим / Џандрљив муж Ј. С. Поповића у режији Радоја Чупића, 2005.
Помет / Дундо Мароје М. Држића у реџији Радослава Миленковића, 2005.
Лаврентије / Ромео и Јулија В. Шекспира у режији Предрага Штрпца, 2005.
Пандар / Троил и Кресида В. Шекспира у режији Лоранс Калам, 2006.
Казанова / Повратак Казанове А. Шницлера (В. Ршумовић, Б. Димитријевић) у режији Ане Томовић, 2007.
Шеф полиције / Полиција или Чему све ово Славомира Мрожека у режији Петра Јовановића, 2008.
Лаза Дунђерски / Је ли било кнежеве вечере Виде Огњеновић, 2008.
Уча, Тата Медвед, Жабац / Брод за лутке Милене Марковић у режији Ане Томовић, 2008.
Ричард / Тајни дневник Вирџиније Вулф у режији Милене Павловић Чучиловић, 2010.
Луталица / Барбело, о псима и деци Биљане Србљановић у режији Предрага Штрпца, 2010.
Алкибијад / Тимон Атињанин Вилијама Шекспира у режији Горчина Стојановића, 2010.
Димитрије / Добар дечак / Hyvä boy Милана Марковића у режији Предрага Штрпца, 2011.
Парастос у белом Мирослава Антића у режији Петра Јовановића, 2011.
Јохан Божић / Сеобе Милоша Црњанског у режији Виде Огњеновић, 2011.
Цауберкениг / Приче из Бечке шуме Едена фон Хорвата у режији Иве Милошевић, 2012.
Аполоније / Шекспир у Кремљу Иве Штивичића у режији Ленке Удовички, 2013.
Богдан / Ватрена ћелија, по мотивима драме А. Камија Праведници, у режији Марка Торлаковића, 2015.
Келнер, Николај, Месар, Вук / Дух који хода (Прометејев пут) Дејана Дуковског у режији Александра Поповског, 2015.
Амброђоло / Декамерон према мотивима Ђ. Бокача написала Ана Ђорђевић, у режији Ане Томовић, 2015.
– више улога / На Дрини ћуприја Иво Андрић, режија и текст Кокан Младеновић, 2016.
Бора Шнајдер / Развојни пут Боре Шнајдера, режија Предраг Штрбац, 2016.
Марко, воденичар / Коштана Борисав Станковић, режија и адаптација Кокан Младеновић, 2016.
Час анатомије, ауторски пројекат Андраша Урбана по мотивима дела Данила Киша, режија Андраш Урбан, 2017.
Нађ Пал / Родољупци, Ј. С. Поповић, режија Р. Чупић, 2018.
Бонго / Доплер, Ерленд Лу, режија А. Поповски, 2018.

Остале улоге

Кнез Филип / Ивона, књегиња бургундска Витолда Гомбровича у режији Новице Драговића
Војдан / Тетовиране душе Горана Стефановског у режији Димитрија Јовановића
Јован / Хомо воланс Ненада Прокића у режији Дејана Мијача
– Више улога Не уз ветар (кабаре) – више аутора, редитељ Златан Дорић
Бора / Нећемо о политици Бранка Димитријевића у режији Кароља Вичека
Клеонт / Малоумни Журден Михаила Булгакова у режији Муција Драшкића
Димитрије Црнобарац / Како засмејати господара Виде Огњеновић у режији В. Огњеновић
Трапавко, кловн / Велики обрачун у циркусу Бранка Поповића у режији Б. Поповића
Дамир / Хидроцентрала у Сухом Долу Иве Брешана у режији Бранка Поповића
Више улога / Живи, живи дуг словенски, више аутора, редитељ Владимир Путник
Подседаљников / Самоубица Николаја Ердмана у режији Петра Вечека
Господин који очекује велико наследство / Мистер Долар Б. НушићА у режији А. Дунђеровића
Јалмар Екдал / Дивља патка Хенрика Ибсена у режији Петра Вечека
Роман, Двојник / Код вечите славине Момчила Настасијевића у режији Ненада Бојића
Кокан Косовски / Мала Радослава Павловића у режији Владимира Лазића
Пијанист / Женски оркестар Жана Ануја у режији Димитрија Јовановића
Таверније / Флорентински шешир Ежена Лабиша у режији Љубомира Муција Драшкића
Сер Аугустус Лортон / Лепеза леди Виндермир Оскара Вајлда у режији Гордане Лебовић
Буцентауро, луда / Пепељуга Јакше Злодреа у режији Ј. Злодреа
Гаврило Босанац / Странкаџије Златана Дорића у режији З. Дорића
Маркиз Де Прел / Две сиротице Адолфа Денерија и Ежена Кормана у режији Славенка Салетовића
Други војник / Радо иде Србин у војнике Боре Ћосића у режији Зорана Ратковића
Цар Живан / Баш-челик Миливоја Млађеновића у режији Давида Тасића
Транио / Укроћена горопад В. Шекспира у режији Зорана Ратковића
Григорије Антонович Бакин / Таленти и обожаваоци Н. Островског у режији Муција Драшкића
Чаруга / Чаруга Радослава Павловића у режији Душана Петровића
Дон Карлос / Дон Жуан Ж. Б. П. Молијера у режији Зорана Ратковића
Пајарден / Хотел промаја Жоржа Фејдоа у режији Муција Драшкића
Фигаро / Фигарова женидба П. О. К. Бомаршеа у режији Кокана Младеновића
Цех-мајстор / Фишкал галантом Петра Грујичића у режији Душана Петровића
Четник / Гордана Лазе Костића у режији Зорана Ратковића
Смрдић / Родољупци Ј. С. Поповића у режији Зоран Ратковић
Тиквулин / Кате Капуралица Влаха Стулића у режији Јагоша Марковића
Лион Роуз / Чежња за супер поврћем Мјуриел Шизгал
Ђовани Бокачо / Декамерон-дан раније Ђ.Бокача / А. Гловацки у режији Јагоша Марковића
Кафеџија Монталба / Путовање за Нант Еугена III Кочиша у режији Љубослава Мајере
Маркиз де Сад / Мара -Сад Петера Вајса у режији Радослава Миленковића
Министар / Афера недужне Анабеле Велимира Лукића у режији Кокана Младеновића
Вића / Сумњиво лице Бранислава Нушића у режији Јагоша Марковића
Срета Чизмар / Зла Жена Ј. Стерије Поповића у режији Љубослава Мајере
Стеван Станковић / Ружење народа у два дела Слободана Селенића у режији Кокана Младеновића
Андрија Скадранин, трговац временом / Опсада цркве Св. Спаса Горана Петровића у режији Кокана Младеновића
Мајстор и Јешуа Га-Нотсри / Мајстор и Маргарита Михаила Афанасијевича Булгакова у режији Кокана Младеновића
Клеант / Тартиф Ж.Б.П. Молијера
Виктор / Јерма Ф. Гарсије Лорке, у режији Љубослава Мајере
Марко Бубић / Јегоров пут Виде Огњеновић, у режији В. Огњеновић
Кремен, Будала / Како вам драго В. Шекспира
Салијери / Амадеус Питера Шефера
Јаго / Отело В. Шекспира
Капетан Старки / Бомбардовали смо Њу Хејвен Јозефа Хелера у режији Оливере Ђорђевић
Михајло Медовић / Чорба од канаринца Милоша Радовића у режији Ненада Гвозденовића

Филм и телевизија
Од новије филмске и ТВ продукције издваја улоге у ТВ серијама Вратиће се роде, Наша мала клиника, Помери се с места, Вере и завере, Santa Maria della Salute, у филму Мемо Милоша Јовановића, Као рани мраз

Режије
Отварач – Виктор Лану, Позориште Младих, Нови Сад
Јелизавета Бам – Данил Хармс, Портал театар, Нови Сад
Острво с благом – Бранко Милићевић-Коцкица, Народно позориште Сомбор (представа за децу)
Челик – Радоје Чупић – Портал театар и Н. П. Сомбор
Џандрљив муж – Ј. С. Поповић, Српско народно позориште
Стаклена менажерија – Тенеси Вилијемс, Н. П. Сомбор
Пепељуга – Александар Поповић, Позориште младих, Нови Сад (представа за децу и одрасле)
Тестостерон – Анџеј Сарамонович, Позориште младих, Нови Сад
Родољупци, Ј. С. Поповић, Српско народно позориште
– Написао драму Челик, објављена у часопису „Сцена” бр. 1,2/2003.


Галерија

Награде

Носилац скоро свих награда за глуму које постоје у Србији.

– Најзначајније признање „Стеријина награда“ 1997. године за улогу кафеџије Монталбе у Путовању за Нант Еугена Кочиша, у режији Љубослава Мајере.
Џандрљив муж – најбоља представа по оцени публике на фестивалу „Дани комедије” у Јагодини и најбоља представа по оцени стручног жирија на Фестивалу комедије у Бијељини, Република Српска
– Најбоља мушка улога у представи Дух који хода, Дејана Дуковског у режији Александра Поповског, 2016, награда 3. „Нови Тврђава фестивал“, Чортановци
– Награда „Предраг Пеђа Томановић“ за улогу Ћоркана у представи На Дрини ћуприја, режија К. Младеновић и друге улоге (Бора Шнајдер у представи Развојни пут Боре Шнајдера, режија П. Штрбац), 2016.
– Награда на 67. фестивалу професионалних позоришта Војводине за најбољу епизодну улогу Ћоркана у представи На Дрини ћуприја, режија и адаптација К. Младеновић, 2017.
– Награда „Златно зрно“ за глумачку бравуру, за улогу Вука у представи Дух који хода, режија Александар Поповски, 4. „Буцини дани“ (Александровац, 2017).

Награде Српског народног позоришта:
Годишња награда:
– за улогу Нестора Малогајског у представи Раванград Ђ. Лебовића, режија Д. Мијач, 2003.
– за улоге: Помет у комедији Дундо Мароје М. Држића, у режији Р. Миленковића, Лаврентије у трагедији Ромео и Јулија В. Шекспира, у режији П. Штрпца, 2006.
– за улогу Казанове у представи Повратак Казанове, у режији Ане Томовић, 2007.
– за улоге у представи Дух који хода, Дејана Дуковског у режији Александра Поповског, 2016.
– За улоге у представама: На Дрини ћуприја, у адаптацији и режији К. Младеновића и Развојни пут Боре Шнајдера, у режији П. Штрпца, 2017.

Видео


Из медија

Радоје Чупић: У природи човек никад није сам
Радоје Чупић: Култура и образовање су темељи једног друштва, ако се то уништи изгубићемо свој идентитет!